Jak oświetlić wnętrze?

Przedstawiamy podstawowe zasady, które należy wziąć pod uwagę podczas planowania oświetlenia w domu.

Jak oświetlić wnętrze?
Ogólnie rzecz biorąc, oświetlenie przestrzeni jest kwestią osobistych preferencji. Istnieje jednak kilka ogólnych zasad, których należy przestrzegać, aby jak najlepiej wykorzystać oświetlenie. Zebraliśmy je poniżej, aby ułatwić proces planowania. 

Wysokość i odległość  
Napisaliśmy już post na blogu o lampach wiszących. Czy te same zasady mają zastosowanie do lamp ściennych i sufitowych?

Zacznijmy od kinkietów.

Na otwartej ścianie (bez niczego innego) zalecamy zainstalowanie kinkietów około 170 cm od podstawy klosza do podłogi.

Jeśli jednak na ścianie znajduje się już coś innego – na przykład zegar lub dzieło sztuki – ogólnie rzecz biorąc, należy zawsze wyrównać środek klosza ze środkiem obiektu.

Pomijając wymiary, należy się upewnić, że nie oślepia nas widoczna część żarówki. Można to osiągnąć utrzymując górną część klosza na wysokości oczu lub nieco powyżej (w pozycji stojącej).

Oczywiście w niektórych sytuacjach lampy ścienne powinny być umieszczone niżej, na przykład po obu stronach lustra. Emitowane światło powinno być równomierne, nieoślepiające i przyjemne. Aby uzyskać taki rezultat, opuść kinkiety tak, aby środek każdego klosza znajdował się na wysokości oczu. 

Jeśli chodzi o odległość między lampami ściennymi, zalecamy odległość około 250 do 300 cm. Im większe pomieszczenie, tym większa odległość.

W przypadku reflektorów punktowych, zaleca się je umieścić w odległości jednego metra od połączenia sufitu i ściany, aby lampa nie rzucała żadnych cieni. Aby określić odległość dla montażu sufitowego, należy podzielić wysokość sufitu przez dwa.
Ilość  
Ilość światła potrzebna w pomieszczeniu zależy w dużej mierze od jego przeznaczenia. Kuchnie i łazienki (pomieszczenia, które mają określoną funkcję) zazwyczaj wymagają więcej światła niż obszary mieszkalne lub sypialne.

Jeśli chodzi o określenie, ile światła potrzebuje pomieszczenie, zwykle mówimy o lumenach: jednostce, która mierzy intensywność światła widzialnego (więcej o tym i innych terminach związanych z oświetleniem tutaj).

Ogólnie rzecz biorąc, pomieszczenia mieszkalne muszą być oświetlone z mocą około 110-215 lumenów na metr kwadratowy, podczas gdy obszary otoczenia w kuchniach i łazienkach wymagają około 250-380 lumenów na metr kwadratowy.

Części tych funkcjonalnych przestrzeni wykorzystywane do wykonywania zadań będą potrzebowały od 600 do 850 lumenów na metr kwadratowy.

Liczby te są jedynie orientacyjne i mają na celu wskazanie, gdzie może być potrzebne więcej lub mniej światła.

Chcielibyśmy również krótko omówić nasze reflektory punktowe.

W Corston oferujemy dwa rozmiary natynkowych reflektorów punktowych: 35 mm i 50 mm.

Nasze reflektory 35 mm są przeznaczone do użytku z naszą żarówką Court GU10 LED z wąską wiązką światła.

W pomieszczeniach mieszkalnych sugerujemy zastosowanie jednego z naszych reflektorów 35 mm co trzy metry kwadratowe (100-120 lumenów na m2). Jak wspomniano, pomieszczenia o określonych funkcjach wymagają większej ilości światła: około jednego reflektora 35 mm na metr kwadratowy (300-320 lumenów na m2).

Nasze reflektory o średnicy 50 mm współpracują z żarówkami GU10 Arthur o szerszej wiązce światła.

W pomieszczeniach mieszkalnych polecamy umieścić jeden reflektor 50 mm co pięć metrów kwadratowych (100-120 lumenów na m2). W pomieszczeniach funkcjonalnych zaś jeden reflektor 50 mm co dwa metry kwadratowe (300-320 lumenów na m2).
Rozmiar  
Większość naszych lamp ściennych jest dostępna w dwóch różnych rozmiarach: małym i średnim.

W większych pomieszczeniach ze stosunkowo wysokimi sufitami warto zdecydować się na średnie wersje, aby oprawy nie wydawały się zbyt małe.

Należy jednak pamiętać, że zwiększenie rozmiaru lampy ściennej nie zwiększy strumienia świetlnego.

Z drugiej strony, jeśli chodzi o reflektory, zwiększenie rozmiaru spowoduje zwiększenie mocy świetlnej. Innymi słowy, nasze pojedyncze i podwójne reflektory LED 50 mm zapewniają szerszy kąt wiązki niż nasze opcje 35 mm.
Na koniec…  
Jeszcze kilka uwag i wskazówek dotyczących oświetlenia Twojego wnętrza, w skrócie:

Jaśniejsze ściany i meble nadadzą pomieszczeniu jaśniejszy wygląd.

Ponieważ nasza żarówka Chester 50 mm GU10 ma bardzo skupiony kąt wiązki wynoszący 12 stopni, więcej obszarów pozostaje nieoświetlonych niż w przypadku innych żarówek.

 Wszystkie nasze żarówki mają 2700 K – mają przyjemnie ciepłą temperaturę barwową. Jeśli chcesz uzyskać jaśniejsze światło podobne do światła dziennego, możesz kupić kompatybilne żarówki 4500 K od innych dostawców.

Należy się zawsze upewnić, że nie mają one różnych temperatur barwowych w tym samym pomieszczeniu.

Opublikowano w dniu 20 grudnia 2023