Jak rozmieścić lampy wiszące?

Nasz przewodnik po efektywnym rozmieszczeniu wiszących lamp sufitowych.

W skrócie
Właściwie wykorzystane oprawy wiszące oferują zrównoważone połączenie oświetlenia otoczenia oraz oświetlenia funkcjonalnego. 

Emitują funkcjonalne, miejscowe światło, a w połączeniu ze ściemnianymi żarówkami i włącznikami powrotnymi dodają możliwość łatwo modulowanej atmosfery. 
Gdzie ich używać?  
Nasza lampa wisząca Richmond ma taki sam rozmiar jak jej średniej wielkości odpowiednik kinkietowy, który wprowadziliśmy, aby stworzyć większy efekt w dużych przestrzeniach.

Nie jest jednak tak duża, jak większość konwencjonalnych lamp wiszących dostępnych na rynku. Dlatego najlepiej jest je grupować lub używać do podkreślania mniejszych obszarów.

Prawdopodobnie najpopularniejszym miejscem do korzystania z lamp wiszących jest wyspa kuchenna – lub stół w jadalni.

Podczas oświetlania takiego obszaru odpowiednia liczba świateł zależy zarówno od potrzeb, jak i skali, ale z reguły nieparzysta liczba, taka jak trzy lub pięć, jest bardziej zrównoważona i przyjemna dla oka.

Jeśli nie masz wyspy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić lampę wiszącą nad szafką kuchenną lub zlewem, aby dokonać zmiany i stworzyć ciekawy efekt dekoracyjny.

Pojedyncza lampa wisząca może również zastąpić lampę stołową, czy to nad biurkiem, fotelem do czytania czy stolikiem kawowym.

Natomiast pasująca para może stanowić oprawę dla łóżka lub toaletki łazienkowej, a nawet sofy.

W korytarzu można użyć kilku lamp, aby oświetlić całą przestrzeń lub klatkę schodową.

Jeśli jednak wejście do domu jest mniejsze lub masz ganek do oświetlenia, pojedyncza lampa wisząca okaże się zarówno praktycznym jak i interesującym rozwiązaniem. 
Jak je powiesić?  

Jeśli zawieszasz lampy nad wyspą lub stołem, upewnij się, że są one wystarczająco wysoko, aby nie zakłócać pola widzenia, ale też nie na tyle wysoko, aby nie oślepiać blaskiem żarówki. 

Lampy wiszące są zwykle montowane tak, aby spód klosza znajdował się około 70-100 cm nad stołem lub powierzchnią roboczą.

Innymi słowy, podstawa lampy wiszącej powinna znajdować się nieco powyżej poziomu oczu.

Ta sama zasada dotyczy stolików nocnych. W przeciwnym razie istnieje ryzyko uderzenia się w głowę podczas sięgania po coś.

Jeśli zdecydowałeś się powiesić lampy po obu stronach toaletki, zaleca się umieszczenie ich mniej więcej 170 cm nad podłogą, zapewni to równomierne rozproszenie światła na twarzy, gdy spojrzysz w lustro.

W przypadku takich lamp umieszczonych w korytarzu, należy odmierzyć co najmniej 213 cm od podłogi do podstawy lampy, aby było wystarczająco dużo miejsca na przejście pod lampą wiszącą bez uderzania się w głowę.

Zaleca się zachowanie minimalnej odległości 45 cm między lampami zawieszonymi w rzędzie, niezależnie od ich wielkości.

Są to jedynie nasze wskazówki, swoje rozmieszczenie należy oprzeć na wysokości i wielkości danego pomieszczenia oraz osobistych preferencjach.
Mosiądz, szkło czy delikatna porcelana? 

Wybór klosza będzie ostatecznie zależał od kierunku i intensywności światła, które chcesz osiągnąć.

Klosz z litego mosiądzu kieruje światło w dół na określony obszar.

Natomiast szklany klosz będzie rzucał szerszy, mniej skupiony krąg światła.

Oprawa ze szklanym kloszem może być używana jako oświetlenie zadaniowe, ale wiązka światła jest rzutowana zarówno w górę, jak i w dół. Nasz szklany klosz posiada pionowe żebrowania, które zmiękczają emitowane światło.

Tymczasem nasz delikatny porcelanowy klosz zapewnia prawdopodobnie najłagodniejszy blask, tworząc najbardziej nastrojową atmosferę.
Możliwość przyciemniania  
Na końcu zalecamy podobnie jak w przypadku kinkietów i reflektorów, wyposażenie lamp wiszących w ściemniacze, aby można było kontrolować ilość światła w zależności od potrzeby i zastosowania.

A używając włączników powrotnych, masz możliwość umieszczenia dowolnej liczby lamp w tym samym obwodzie.

Gotowy do przeglądania naszych produktów? Odkryj nasze mosiężne wiszące lampy sufitowe dostępne w trzech różnych wykończeniach tutaj.