Uchwyty do szafek: jak znaleźć te właściwe

Wybierając uchwyty, które uzupełnią wyposażenie meblowe, należy zwrócić uwagę na proporcję oraz komfort użytkowania.

Niezależnie od tego, czy remontujesz kuchnię, czy planujesz odrestaurować ukochany mebel, uchwyty mogą nadać nowego wyglądu i spójności całemu wnętrzu.

Oto, co należy wziąć pod uwagę aby dokonać odpowiedniego wyboru...

Styl i design

Ustalenie ogólnych preferencji stylu jest doskonałym punktem wyjścia.

Uchwyty są zwykle klasyfikowane jako klasyczne lub współczesne, przy czym te pierwsze są nieco (lub znacznie) bardziej dekoracyjne niż te drugie.

Styl Twojej szafki również będzie dużym czynnikiem, ale nie ma konieczności stosowania klasycznych uchwytów na klasycznych meblach i odwrotnie.

Staramy się tworzyć uchwyty, które będą świetnie wyglądać niezależnie od tego, gdzie są używane. Co więcej, kontrast eleganckich nowoczesnych gałek na zabytkowych szufladach może być naprawdę oszałamiający.

Należy jednak pamiętać, że minimalistyczne, opływowe wzory będą łatwiejsze do utrzymania w czystości niż te z ozdobnymi żłobieniami i detalami.
Gałki, czy uchwyty?

Kiedy już zdecydujesz się na styl, następnym krokiem będzie dokonanie wyboru między gałkami, a uchwytami.

W naszej ofercie znajdują się różne kształty i rozmiary, między innymi uchwyty meblowe muszelka, bądź w kształcie litery T, wszystkie posiadają wspólną estetykę, która pozwala na swobodne łączenie i dopasowywanie.

Nie ma ustalonych zasad, jeśli chodzi o wybór między gałkami a uchwytami, często to kombinacja obu może zaoferować bardziej naturalny efekt (i okazać się bardziej praktyczna) niż wybór tylko jednego kształtu.

Popularną techniką jest stosowanie gałek na drzwiach szafek o szerokości do 60 cm, natomiast zastosowanie uchwytów kiedy szafki, bądź szuflady są szersze niż 60 cm oraz w tam gdzie mieszczą się ciężkie przedmioty, wymagające solidnych uchwytów.

Użycie trzeciego kształtu uchwytów w danej sekcji meblowej, np. uchwytów do mebli kuchennych muszelka na kredensie lub wyspie, będzie doskonałym sposobem na stworzenie niezależnego, swobodnego klimatu.

Rozmiar i skala

Gałki mają zazwyczaj podobny rozmiar i są tak dobrane, aby dobrze pasowały do dłoni i na drzwiach szafki. Jeśli masz większe dłonie, wybierz nieco większą średnicę gałki.

Uchwyty są dostępne w różnych rozmiarach (nasze rozmiary wahają się między 128 mm a 384 mm), aby je dopasować do różnych rozmiarów mebli.

Długie uchwyty idealnie będą pasować do wysokich szafek, podczas gdy krótsza opcja może się wydawać nieco zagubiona.

Bardzo szerokie szuflady są również doskonałą opcją na długie uchwyty, umożliwiając do nich dostęp w dowolnym miejscu.
Wykończenia powierzchni

Wybór odpowiedniego wykończenia to decyzja, której nie należy podejmować w odosobnieniu.

Chociaż nie wszystkie powierzchnie metalowe w pomieszczeniu muszą do siebie pasować, ale wybór wykończenia uchwytu, które działa w harmonii z innymi znajdującymi się w pobliżu metalowymi elementami, zagwarantuje spójny i przemyślany efekt.

Oprawy oświetleniowe, włączniki, gniazda elektryczne, a nawet krany mogą stanowić podstawę do wyboru odpowiedniego wykończenia uchwytów.

Jeśli zaczynasz od zera, warto wziąć pod uwagę ton barwy wspomnianych wcześniej produktów.

Jesteś zwolennikiem chłodnej barwy i wyrazistości "zimnego" metalu, takiego jak polerowany nikiel, czy preferujesz bogactwo i głębię w metalach, takich jak antyczny mosiądz i brąz? 

Należy się również zastanowić, jaki efekt mają wywierać uchwyty na Twoich meblach.

Ciemne wykończenie, takie jak brąz, będzie się wyróżniać na jasnych drzwiach i szufladach, podczas gdy wykończenie, które bardziej pasuje do koloru, takie jak nasz polerowany nikiel na pomalowanych na szaro szafkach, wtopi się w tło.

Na koniec, warto pomyśleć o trwałości materiału.

Metalowe uchwyty z wykończeniem z polerowanego niklu, pozostaną zupełnie jak nowe, podczas gdy wykończenia, takie jak antyczny mosiądz – i brąz, choć w mniejszym stopniu – z czasem nabiorą patyny, zarówno w reakcji na wilgoć z powietrza wokół nich, jak i w miejscach, w których najczęściej są dotykane.
Umieszczenie 

Na tym etapie, należy dokładnie zaplanować gdzie i jakie uchwyty zamontować, aby obliczyć ile sztuk potrzeba zamówić.

Podejmując decyzję, należy zwrócić uwagę na rozmiar i proporcje poszczególnych mebli.

Do szerokich drzwi i szuflad nadają się długie uchwyty lub dwie równomiernie rozmieszczone gałki.

Uchwyt nie powinien być ani za mały, ani za duży w stosunku do drzwi szafek lub szuflad.

Przed złożeniem pełnego zamówienia zalecamy zakup jednego lub dwóch rodzajów, aby sprawdzić, co będzie najlepiej pasowało.

Alternatywnie, jeśli masz przeskalowany plan swoich szafek, możesz narysować uchwyty aby zorientować się co do najlepszego ich umieszczenia.

Funkcjonalność

Uchwyty do ciągnięcia oraz muszelkowe są uważane za łatwiejsze do uchwycenia niż pokrętła, ponieważ można pod nimi zmieścić więcej palców.

Dlatego też zalecamy wybór takich uchwytów do cięższych drzwiczek, jak od zabudowy zmywarek, lodówek oraz szuflad o dużej ładowności.

Jeśli przyczepność stanowi problem, ale preferujesz wygląd gałki, doskonałym złotym środkiem będzie uchwyt w kształcie litery T, który zapewni lepszy chwyt w porównaniu do gładkiej i zaokrąglonej powierzchni.

Wreszcie, jeśli martwisz się odciskami palców i zadrapaniami na drzwiach szafek, wybierz uchwyty z wbudowanymi płytami tylnymi z litego mosiądzu, które zapewnią warstwę ochronną.

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów oraz ceny wymienionych w artykule produktów. Kliknij tutaj aby przejść do strony uchwytów meblowych wykonanych z litego mosiądzu w trzech różnych wykończeniach.

Źródło fotografii: Zdjęcie czwarte (Sycamore uchwyt w kolorze brązu i zielona szafka): @revillojoinery

Opublikowano w dniu 18 marca 2022